کلینیک توانبخشی غرب کرج 09121623463:کمبود آهن و راه های رفع آن!

گفتاردرمانی در جنوب تهران , بهترین کرج بهترین متخصص گفتار درمانی در تهران , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی در

کلینیک توانبخشی غرب کرج 09121623463:کمبود آهن و راه های رفع آن!

آهن کافي براي حفظ سلامت، رشد مطلوب و فراهم کردن زمينه مناسب براي يادگيري در دوران تحصيل ضروري است و کمبود آهن مي تواند در همه مراحل زندگي سبب کاهش قدرت ادراک شود.

در پي تماس هاي مکرر شما و درخواست آشنايي هرچه بيشتر با اين مقوله يعني فقر آهن، کمي راجع به اين موضوع با شما صحبت مي کنم. بيشتر شما فقط نام فقر آهن را در بيماري کم خوني فقر آهن شنيده ايد اما بايد يادآوري کنم که اين عنصر حياتي، در بافت هاي ديگر بدن از جمله ماهيچه ها و قسمت هاي سيستم عصبي نيز وجود دارد و کمبود آن مي تواند علامت هايي را در مراحل ابتدايي فقر آهن ايجاد کند که اگر رسيدگي و درمان نشود، در نهايت به فقر آهن خون و کم خوني منجر مي شود که شما آن را با علامت رنگ پريدگي مي شناسيد.

مثلا اگر آهن لازم براي ماهيچه ها کم باشد خستگي و کاهش قدرت بدني را چه در بچه ها و چه در بزرگسالان خواهيم ديد، کاهش اشتها، بي حوصلگي و کم خوابي و کاهش قدرت تمرکز و يادگيري نيز به علت کمبود آهن در واکنش هاي شيميايي سلسله اعصاب است.

وجود آهن بسيار حياتي است. وقتي تحت درمان فقر آهن قرار مي گيريد، به وضوح مي توانيد حتي در روزهاي اول درمان متوجه تاثير آهن در بهبود اشتها و خوابتان بشويد. تاکيد بيشتر متخصصان براي جبران سريع فقر آهن در بچه هاست چون آثار نامطلوب کم خوني در دوران شيرخوارگي و اوايل کودکي غيرقابل جبران است.

براي پيشگيري از ابتلا به فقر آهن، ذکر توصيه هايي را ضروري مي دانم. شايع ترين سن فقر آهن در بچه هاي 9 ماهه تا دو ساله است چون قسمت اعظم غذاي آنها را شير تشکيل مي دهد و آهن موجود در شير برايشان کافي نيست، والدين بايد حتما توجه کنند و با پزشک متخصص براي دريافت قطره آهن مشورت کنند.

همچنین بخوانید: علت و علائم کمبود آهن
پس از شيرخوارگي، سن پيش از بلوغ و دوران مدرسه شايع ترين زمان فقر آهن است. به خصوص در دخترهايي که قاعدگي رخ مي دهد از همه بدتر عادات غذايي غلط رايج در خانواده ها در اين سن است که به جاي غذاهاي خانگي با مصرف سوسيس و کالباس و انواع مواد غذايي فاقد ارزش خودشان را سير مي کنند.

بايد با اصلاح رژيم غذايي، اجازه ندهيد با جايگزيني مواد بي ارزش و استفاده نکردن از انواع گوشت ها به خصوص گوشت قرمز که مهم ترين منبع حاوي آهن است به خودشان صدمه بزنند. لبنيات، حبوبات و غلات را در برنامه آنها بگنجانيد.

مصرف هم زمان برخي مواد غذايي جذب آهن را افزايش مي دهد که براي مثال، همراه حبوبات، از ليمو که حاوي اسيدسيتريک است استفاده کنيد. اگر خانواده شما از جوانه غلات استقبال مي کنند آن را تهيه کرده و در برنامه شان بگنجانيد.

به جاي هله هوله هاي رايج توصيه کنيد خشکباري چون برگه هلو و زردآلو که علاوه بر سلامت مي تواند ريزمغذي هايي را که لازم دارند تامين کند، بخورند. سهل انگاري در درمان به موقع فقر آهن در شيرخواران و بچه ها جبران ناپذير است و حتي مي تواند به کاهش ضريب هوشي آنها براي هميشه منجر شود.

بازیگران سریال بی قرار عکس هایی از سریال بی قرار

behtarinalborz.ir

goftardarmanionline.ir

googleimage.ir

hamejaa.ir

medu-karaj.ir

siavashataee.ir

slpnews.ir

autismonline.ir

avalinkaraj.ir

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

behtarinkaraj.ir

goftardarmanikaraj.ir

goftareravan.ir

google-map.ir

googlegame.ir

googlemovies.ir

karaj-medu.ir

kardarmanialborz.ir

kardarmanikaraj.ir

loknatclinic.ir

loknatshekan.ir

neurofeedbackalborz.ir

otalborz.ir

otkaraj.ir

pff-rhs.ir

pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir

siavash-ataee.ir

slpkaraj.ir

slponline.ir

speech-therapy.ir

tjhvnvlhkd.ir

 

Related posts