منظور جااندازی باز مفصل دررفته انجام میشود چون معمولا جااندازی بسته دررفتگی در این سنین امکانپذیر نیست.

 

منظور جااندازی باز مفصل دررفته انجام میشود چون معمولا جااندازی بسته دررفتگی در این سنین امکانپذیر نیست.

در سنین بالای یک و نیم سالگی معمولا شکل استخوان های لگن هم تغییر میکند و بغیر از جااندازی باز دررفتگی، در بسیاری اوقات نیاز به جراحی بر روی استخوان هم وجود دارد بدین صورت که پزشک جراح، استخوان لگن را در نواحی خاصی میشکند و آنها را در وضعیت مناسبی قرار میدهد تا در وضعیت جدید جوش بخورند و شکل تغییر یافته استخوان های اطراف مفصل ران طبیعی تر شود. به این نوع عمل جراحی استخوانی، عمل استئوتومی سالتر Salter osteotomy میگویند.

اگر تشخیص و درمان بیماری بعد از دو سالگی انجام شود احتمال اینکه حفره استابولوم شکل طبیعی خود را بدست آورد کم است و معمولا بیمار در سنین بالاتر، زودتر از معمول دچار استئوآرتریت (سائیدگی مفصل) ران میشود.

دررفتگی ثانویه لگن در کودکان دچار فلج مغزی یکی از مشکلات رایج در میان کودکان می باشد. علت این مشکل قراگیری پاها در الگوهای غلط یعنی حالت نزدیک شدن ران ها بهم و با چرخش رو به داخل است. این الگو می تواند به علت سفتی عضلات داخل ران درکودکان اسپاستیک باشد و علت دیگر شلی بیش از حد و افتادن پاها به این حالت است همچنین الگوی نشستن دبلیوW در کودکان اتتویید و راه رفتن با الگوی چرخش رو به داخل پاها در کودکان دایپلژیک و همی پلژیک هم می تواند موجب این مشکل شود.

Related posts